A kéménytüzek veszélye: amit tudnia kell
Gyorsan, figyelmeztetés nélkül és egész Magyarországban előfordul: kéménytüzek. Bár a kéményseprők rendszeresen végigjárják a tetőket és megtisztítják a kéményaknákat, hogy szerencsét hozzanak, a véletlen kéménytüzek újra és újra előfordulnak. A napi sajtóban megjelenő beszámolók változatosak: a magánszemélyektől az óvodákig - a kéménytüzek sajnos nem ritkák. Egy ilyen eset könnyen egész megélhetéseket tehet tönkre. Elmagyarázzuk, mi az a kéménytűz, hogyan keletkezik a kéménytűz, és hogyan előzheti meg a veszélyes kéménytüzet.
A kéménytűz okai
Minden rossz gyökere ezen a ponton a nem teljes égés. Ez további korom- és hamuképződéshez vezet. Ennek oka általában a kémény nem megfelelő tüzelése, amihez rossz kéményhúzás is társul. Ennek következtében a füstgázok túl gyorsan hűlnek le ahhoz, hogy megfelelően áthaladjanak a kéményen. Ennek következtében a keletkező füst alulhűtött állapotában a szén leülepszik a kémény belső falán, és tökéletes taplót képez a kéménytűzhez.
A túl nedves fa vagy akár olyan tüzelőanyagok elégetése esetén, amelyeknek nincs helyük az égéstérben, az égési folyamat oxigénhiányos állapotban zajlik: korom keletkezik, amely a kályhacsövön keresztül a rozsdamentes acél kéményben ülepedik le. A nem megfelelő tüzelőanyagok vagy a túl nedves fa tehát a kályha nem megfelelő működése - olyan tűz okai, amelyek teljesen elkerülhetők lettek volna. A nem megfelelő kandallók és a szolgáltatott égési levegő hiánya szintén ok lehet. A kályhát rendszeresen karbantartani kell, különösen, ha a kályha már régebbi. Végül is Ön is rendszeresen jár fogorvoshoz vagy vizsgáltatja meg autóját.
Ne feledje: tüzelőanyagként csak kezeletlen fát szabad használni. A festett vagy bevonatos fahulladéknak nincs helye a kandallóban. Ide tartozik a raklapfa is. Ezeket ugyanis szintén kezelhették például penész ellen.
Milyen típusú korom keletkezik a nem teljes égés során?
A szilárd tüzelőanyagok nem teljes elégetésekor a kályhában kemény korom, maszatos korom vagy fényes korom keletkezik. Folyékony vagy gáznemű tüzelőanyagok esetében a nem teljes égés során úgynevezett pelyhes korom keletkezik. A szilárd tüzelőanyagok által termelt korom valójában tiszta, porszerű szén. Magas forráspontú kondenzátum esetén a korom is valóban ragadós vegyületté válik.
A folyékony és gáznemű tüzelőanyagokból származó szén/korom eloszlása finom, és bőséges levegő jelenlétében nagyon gyúlékony is. Mindkét típusú korom gyúlékony és tovább éghet, ami kéménytüzet eredményezhet. A korom mindkét típusát olyan tüzelőanyagok okozzák, amelyek kátrányt vagy szurkot képezhetnek.
A veszélyes dolog: A kéményben megrekedt koromrétegek jobb égési tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a korábban elégetett tüzelőanyagok. A nedvesség vagy a nem éghető összetevők már a tűz során feloldódtak. A kéménytűz során a kéményben megtapadt korom meggyullad.