Üdvözolük a kandalló és kályha.hu oldalán!

Keressen minket:  Facebook  -  e-mail  -  SMS / WhatsApp / Tel: +3630-1717-170

Kéménytűz: a koromtűz különböző típusai

Kéménytűz: a koromtűz különböző típusai

A korom típusától függően különbséget kell tenni a különböző tűzfajták között is, mivel ezeket nem lehet egyformán eloltani. A koromtüzet, akárcsak az égő étolajat, nem szabad vízzel eloltani - az végzetes lenne! A hőmérséklet miatt minden liter vízből 1,7 m³ vízgőz keletkezik. És mindezt egy csapásra! Ez a hatalmas térfogattágulás a nyomás ugrásszerű növekedéséhez vezet. A kémény felrobbanhat, ha megpróbáljuk vízzel eloltani. Ezért azonnal értesítse a tűzoltóságot, amint észleli a tüzet. De milyen típusú koromtüzek léteznek, és miben különböznek egymástól?

2024.05.23 07:56 Trimmel Róbert
Trimmel Róbert

Csillogókátránytűz:
Az izzó koromtűz a legveszélyesebb tűzfajta a koromtüzek között. Az ilyen típusú kéménytűz oka az izzó korom. A tűz megszüntetéséhez ellenőrzött kiégetést kell végezni. A kormot nem lehet acélhuzalos kefékkel fellazítani és eltávolítani a falakról. Ahogy a koromréteg elgázosodik, nem ritka, hogy a kéményből méteres lángok törnek elő, amelyek akár 1500 Celsius-fokosra is felhevülhetnek.

Por és pelyhes korom tüzek:
Kéménytüzek lángoló lángokkal A por- és pelyhes koromtüzeket a falakhoz lazán tapadó korom lesöprésével lehet megfékezni. Ezt a kéményseprő végzi. Ez a fajta tűz sok repülő szikrát okoz. A tűz miatt a kéményben a hőmérséklet nagyon magas, a felhajtóerő megnő, a korom pedig leszakad a falakról és kiszáll a kéményből. A környező épületeket és nagyobb tárgyakat már veszélyezteti a forró korom. Megelőzésképpen a kéményre szikraelhárítót lehet felszerelni. Az izzó koromtűzhöz képest ez a fajta kéménytűz meglehetősen ártalmatlan.

Kátrány-korom tüzek:
A kemény koromégetés során a korom melegítés hatására ragadós és viszkózus lesz. A cukorsziruphoz hasonlóan ez a massza a hő hatására megduzzadhat. Ez akár odáig is elmehet, hogy eltömíti a kémény keresztmetszetét. Egy golyónak a kéménybe történő leeresztése megakadályozza a keresztmetszet beszűkülését. A poros koromszalaghoz hasonlóan a korom falról való lesöprésére acél drótkefét használunk. Általában csak kéményseprő végezheti a kéménytűz kiégetését.

A tűzoltóságot azonban mindenképpen értesíteni kell, vagy ki kell hívni.

Hogyan ismerem fel a kéménytüzet?

A kéménytűz számos veszélyt rejt magában: A hősugárzás és a szikrázás is lángra lobbanthatja lakóterét. A füst tágulása és a magas hőmérséklet miatt repedések keletkezhetnek. Ha ezek a repedések kitágulnak, a kémény akár össze is omolhat. A hőtágulás is okozhatja kéménye összeomlását. A duzzadó korom szintén dugulást idéz elő. Így ismerhető fel a kitört kéménytűz:

A tűzoltók csak hagyják leégni a kéménytüzet.

- Füst- és szagzavart észlel a nappaliban, néha igen intenzív füst- és szagzavart?
- Lángok lobognak a kéménynyílásból?
- Lát akár szikrákat is kirepülni a kémény szájából?
- Melegszik a kémény oldala?
- Hívja a tűzoltóságot és a helyi kéményseprőt. Hagyja el az érintett épületet, és várja meg a mentőszolgálatot. Ha a kéményen keresztül tűz keletkezik, értesítse a szomszédokat is - a kéményből kirepülő szikrák őket is károsíthatják.

A megelőzés a legjobb gyógyszer a kéménytüzek ellen
A kéménytűz gyakran egyszerűen megelőzhető a kályha helyes használatával és rendszeres tisztításával. Ezért csak jóváhagyott tüzelőanyagokat használjon a kályhában, és győződjön meg arról, hogy a tűzifa alaposan száraz. Arra is ügyeljen, hogy ne használjon lakkozott tűzifát vagy erősen gyantás tűlevelű fát. A keletkező lángok nagyon hosszúak lehetnek, és a szikrákat egyenesen a kéménybe viszik.